Dokumentovanie príbehov pamätníkov a pamätníčok 20. storočia patrí medzi hlavné aktivity, ktorým sa v Post Bellum SK venujeme a následne na týchto príbehoch staviame aj naše ďalšie činnosti. Mapovaním pamäti sa snažíme pokryť celé spektrum spoločnosti, ktorá žije na Slovensku.
🤝Medzi jej neoddeliteľnú časť patria aj národnostné menšiny žijúce na území Slovenska. Ich dokumentovaním sme sa venovali v roku 2024 aj vďaka Fondu na podporu kultúry národnostných menšín, ktorý finančne podporil dva naše projekty zamerané na pamätníkov a pamätníčky rómskej a českej národnostnej menšine. Ich príbehy sme vyhľadali a zdokumentovali naprieč celým Slovenskom.
V projekte Dokumentovanie Príbehov 20. storočia českej národnostnej menšiny – 35. výročie Nežnej revolúcie sme zdokumentovali 15 príbehov pamätníkov a pamätníčok. Vzhľadom na významné výročie udalostí 17. novembra a nasledujúcich dní sme sa v rozhovoroch výraznejšie zamerali aj na prežívanie Nežnej revolúcie pamätníkmi českej národnostnej menšiny žijúcich na Slovensku.
Projekt Dokumentovanie Príbehov 20. storočia rómskej národnostnej menšiny nám dal šancu zmapovať pamäť časti rómskej menšiny, ich spomienky aj na obdobie druhej svetovej vojny, ale aj socializmu, či zmeny ktoré nastali po Nežnej revolúcii.
👉Príbehy českých a rómskych pamätníkov nájdete v našom online archíve Memory of Nations.